Провеждане на Седми фестивал на японската култура

На 23 март 2025 г. в 138 СУЗИЕ „Проф. Васил Златарски“ се проведе 7-ият Фестивал на японската култура.
Фестивалът, организиран от учениците от японските паралелки от 8. до 12. клас и техните преподаватели, събра учители, ученици, родители, възпитаници и приятели на училището. Сред официалните гости бяха г-н Шинозава, заместник-ръководител на посолството на Япония в София, г-н Мачида, съветник, и културното аташе г-н Кенто Мураки. Присъстваха също г-н Боян Жеков, председател на Клуба на приятелите на Япония „Нихон Томоно-кай“,  школата по икебана „Miracle ikebana“, координаторът в България на програмата за обмен на гимназисти AFS и координаторът на състезанието Japan Bowl.
Фестивалът беше открит с приветствие от директора на 138 СУЗИЕ, г-н Александър Евтимов. Той поздрави присъстващите и припомни, че връзките на училището с Япония датират от 2009 г., когато бе учреден Центърът за културен диалог между Изтока и Запада „Икуо Хираяма“. Официалното преподаване на японски език започна през 2012 г., като учениците в японските паралелки не само изучават езика, но и развиват ораторски умения, опознават японската история, традиции и съвременното общество.
Учениците ежегодно участват в конкурса за ораторско майсторство на японски език, празника на Цъфналата вишна пред Националната библиотека и състезанието Japan Bowl, като често печелят високи отличия. Г-н Евтимов подчерта, че Фестивалът на японската култура се е превърнал в очаквано и любимо събитие за учениците, учителите, родителите и всички приятели на Япония.
Специални адмирации заслужават водещите на събитието – Гергана Радулова и Дарина Цолева от 11. Б клас, които с лекота и артистичност плениха публиката.
Сценичната програма впечатли с разнообразие и талант. Зорница от 10. Б клас представи интересна презентация за „Студио Гибли“ – темата на тазгодишния фестивал. След нея Алек Манолев от 10. Б клас разказа за незабравимия си едномесечен престой в Япония по програмата AFS, споделяйки вълнуващи моменти и желанието си отново да посети страната.
Цвети и Рая от 8. клас омагьосаха публиката с традиционен японски танц на фона на песента „Shourinka“. Ния и Ели от 8. клас представиха Камишибай („хартиен театър“), разказвайки приказката „Кагуя Химе“ на японски с превод на български. Изключително въздействащи бяха визуализациите и музикалният фон на изпълнението.
Виктория от 10. Б клас демонстрира оригинален съвременен танц под ритъма на песента „Show“, а сценичната част завърши с емоционалното изпълнение на песента „Ицумо, нандо демо“ от Андрея Рангелова от 9. Б клас.
След края на програмата г-н Евтимов разведе официалните гости и им представи тематичните стаи – японска кухня, калиграфия, игри, оригами, караоке, както и демонстрация на обличането на лятно кимоно „юката“. Представителите на японското посолство високо оцениха усилията на учениците и техния дълбок интерес към японската култура и традиции.
Благодарим на всички, които допринесоха за този незабравим празник! До нови срещи догодина!

 

 

 

Scroll to Top